Strona główna
Diagnostyka i leczenie zaburzeń erekcji - co warto wiedzieć o tym problemie?

03.07.2024

Diagnostyka i leczenie zaburzeń erekcji - co warto wiedzieć o tym problemie?

Diagnostyka i leczenie zaburzeń erekcji - co warto wiedzieć o tym problemie?

Zaburzenia erekcji to problem, z którym zmaga się coraz więcej mężczyzn. Wbrew powszechnemu przekonaniu, dotyczy on nie tylko starszych panów, ale również młodszych. Warto więc poznać przyczyny tego zjawiska oraz metody diagnostyki i leczenia, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Urolog może być kluczowy w procesie diagnozy i terapii zaburzeń erekcji.

 

Przyczyny zaburzeń erekcji

 

Wśród przyczyn zaburzeń erekcji można wymienić kilka najważniejszych. Pierwszą z nich są choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że problemy z sercem mogą wpływać na zdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji. Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne, które często występują u mężczyzn po 40. roku życia. Stres, depresja oraz inne czynniki psychologiczne również mogą negatywnie wpłynąć na potencję. Na koniec warto wspomnieć o niezdrowym stylu życia – palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do problemów z erekcją.

 

Diagnostyka zaburzeń erekcji

 

Diagnostyka zaburzeń erekcji zaczyna się od wizyty u urologa, który przeprowadzi wywiad z pacjentem oraz zbada jego stan zdrowia. W trakcie konsultacji lekarz może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak badanie poziomu hormonów czy profil lipidowy. Dodatkowo, może być konieczne przeprowadzenie badań obrazowych, np. ultrasonografii naczyń krwionośnych prącia. Na podstawie zebranych informacji lekarz może postawić diagnozę oraz zaproponować odpowiednie metody leczenia.

 

Leczenie farmakologiczne

 

Jednym z najbardziej popularnych sposobów leczenia zaburzeń erekcji są leki doustne. Wśród nich znajdują się inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), takie jak sildenafil, tadalafil czy vardenafil. Działają one poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych w prąciu, co ułatwia osiągnięcie i utrzymanie erekcji. Leki te są dostępne na receptę i mogą być stosowane doraźnie lub regularnie, w zależności od potrzeb pacjenta. Ważne jest jednak, aby pamiętać o możliwych przeciwwskazaniach oraz interakcjach z innymi lekami.

 

Inne metody leczenia

 

W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, urolog może zaproponować inne metody terapii. Jedną z nich są zastrzyki do ciał jamistych prącia, które zawierają substancje rozszerzające naczynia krwionośne. Inna opcja to użycie pompki próżniowej, która poprzez tworzenie próżni wokół prącia pomaga osiągnąć erekcję. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być konieczna implantacja protezy prącia. Warto również pamiętać o znaczeniu psychoterapii oraz zmiany stylu życia w leczeniu zaburzeń erekcji.